کفپوش رزینی چیست؟ همراه با قیمت خرید و اجرا

کفپوش رزینی اپوکسی

کفپوش رزینی به در حجم بسیار زیادی در محیط‌های صنعتی،تجاری و خانگی به عنوان کفپوش مورد استفاده قرار می‌گیرد. کفپوش رزینی یکی از کفپوش‌های مادر است که زیرمجموعه و انواع بسیار گسترده‌ای دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به پلی اورتان، پلی متیل متاکریلات و کفپوش اپوکسی اشاره کرد. زیبایی بصری و مقاومت در برابر انواع مختلف آسیب‌ها از مشخصه‌های اصلی کفپوش‌های رزینی می‌باشد.

کفپوش‌های رزینی در مکان های مختلفی کاربردهای مختلفی دارند و رایج ترین آن‌ها، کفپوش پارکینگ، کفپوش بیمارستان، کفپوش آنتی استاتیک، کفپوش سوله و… است.

کفپوش رزینی چیست؟

 پیش از بررسی چیستی این محصول باید به واژه رزین بپردازیم. رزین در واقع از نام یک ترکیب آلی طبیعی نشات می‌گیرد. رزین با قرار گرفتن در معرض گرما یا نور مستقیم خورشید سخت می‌شود و به حالت تغییر حالت می‌دهد. شاید برای‌تان این سوال ایجاد شده باشد که آیا کفپوش رزینی هم از همین رزین درست می‌شود؟ باید بگویم خیر. رزینی که امروزه نام آن‌ را بسیار می‌شنویم، در واقع رزین مصنوعی است که برحسب شباهت‌هایی که با این ماده شیمیایی دارد، با همین نام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کفپوش رزینی در واقع کفپوش پلیمری می‌باشد که بر پایه رزین های اپوکسی ساخته می‌شود. اگر بخواهیم خیلی ساده به این محصول بپردازیم بپردازیم باید بگوییم کفپوش رزینی یک سطح پلاستیکی مقاوم است که در بالاترین و سطحی‌ترین لایه خود، یک رزین مصنوعی و یک سخت کننده جداگانه دارد. با توجه به شرایطی که ذر آن از کفپوش رزینی استفاده می‌شود، میزان ضخامت این کفپوش تغییر می‌کند.

انواع کفپوش رزینی را می‌توان به صورت کلی بدین صورت نام برد:

 • کفپوش اپوکسی
 • کفپوش پلی یورتان
 • کفپوش پلی یوریا
کفپوش رزین اپوکسی پارکینگ

انواع کفپوش رزینی

همان طور که بیان شد کفپوش رزینی یک ترکیب مادر است که انواع مختلفی دارد. انواع مختلف کفپوش رزینی که مطابق با ویژگی‌های منحصر به فردشان در شرایط متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه با شناخته شده‌ترین انواع کفپوش رزینی آشنا می‌شویم.

کفپوش اپوکسی

از معروف‌ترین انواع کفپوش‌های رزینی که به صورت گسترده مورد استقبال عموم واقع شده است می‌توان به کفپوش‌های اپوکسی اشاره کرد که اغلب در محیط‌های صنعتی به کار می‌رود. برای محیط‌هایی که به کفپوشی با خاصیت رسانایی الکتریکی بالا نیاز دارند، رزین اپوکسی بهترین گزینه است چرا که با پایداری بالا، تا مدت زمان زیادی به خوبی دوام می‌آورد.

مزایای کفپوش اپوکسی

 • دوام بالا 
 • هزینه پایین کفپوش اپوکسی
 • تنوع در پوشش اپوکسی
 • مقاومت بالای کفپوش اپوکسی
 • عایق در برابر الکتریسیته 

معایب کفپوش اپوکسی

از آن‌ جایی که کفپوش رزینی اپوکسی انعطاف پذیری پایینی دارد، استفاده از آ‌ن‌ها در محیط‌هایی که در معرض ضربه‌های شدیدی قرار دارند، توصیه نمی‌شود. مورد دیگری که می‌توان آن را به عنوان نقصی برای این نوع از کفپوش‎‌ها در نظر گرفت، این است که ریخته شدن مواد شیمیایی و اسیدی و یا نمک‌ها بروی سطح‌شان می‌تواند  خسارت زیادی به سطح وارد کند. بنابراین توجه داشته باشید که اگر این مواد بروی سطح کفپوش ریخته شد، بلافاصله آن‌ها را پاک کنید.

کفپوش رزین اپوکسی پارکینگ

 کفپوش رزینی پلی یورتان​​​​​​​

کفپوش‌های پلی اورتان، به عنوان یک رزین ترمودینامیکی شناخته می‌شوند که  به نسبت دیگر کفپوش‌ها، زمن بیشتری برای اجرا و ترمیم دارند. در طرف مقابل کفپوش‌های رزینی پلی اورتان، در برابر ضربات، سایش و مواد شیمیایی مقاومت زیادی دارند. یکی دیگر از خصوصیت بسیار مهم کفپوش پلی اورتان​​​​​​​ این است که مقاومت بالایی در برابر دمای بالا و حرارت مستقیم دارد..

 نحوه اجرای کفپوش رزینی پلی یورتان​​​​​​​

اجرای کفپوش پلی یورتان​​​​​​​ دارای جزییات بسیاری است که باید در مقاله‌ای جداگانه به آن پرداخته شود تا نکاتی که باید به خوبی به آن توجه داشته باشید، بررسی شود. اما در اینجا قصد داریم به طور خلاصه به اصلی‌ترین مراحل اجرای کفپوش پلی یورتان​​​​​​​ اشاره کنیم.

 • آماده سازی سطح
 • اعمال لایه پرایمر کفپوش پلی اورتان
 • اعمال لایه نهایی روکش پلی یورتان​​​​​​​
کفپوش ورزشی رزینی پلی یورتان

مزایای کفپوش‌ رزینی پلی یورتان​​​​​​​

کفپوش کفپوش‌ رزینی پلی اورتان دارای مزایای زیادی است که باعث جلب توجه و استفاده گسترده از این نوع کفپوش شده است:

 • براق بودن سطح کف پوش‌های پلی اورتان
 • مقاومت سایشی بالا
 • اجرای آسان کفپوش پلی اورتان
 • چسبندگی بالای کفپوش پلی یورتان به سطوح بتنی
 • مقاومت بسیار بالای کفپوش‌های پلی یورتان در مقابل محیط‌‌های اسیدها و قلیاها
 • انعطاف پذیری بسیار بالای کفپوش پلی یورتان
 • مقاومت مثال زدنی کفپوش‌های پلی یورتان در برابر ضربه
 • یکپارچه بودن کفپوش پلی یورتان
 • خواص آنتی باکتریال کفپوش پلی یورتان
 • تنوع رنگ و طرح بالا

کفپوش رزینی پلی یوریا​​​​​​​

یکی دیگر از انواع شناخته شده و پرکاربرد کفپوش رزینی، کفپوش رزینی پلی یوریا​​​​​​​ می‌باشد. از واکنش شیمیایی بین ایزوسیانات و مخلوطی از رزین‌های سنتزی، کفپوش رزینی پلی یوریا​​​​​​​ ایجاد می‌شود. به علت مقاومت‌های شیمیایی، فیزیکی و حرارتی بسیار بالا، ‏به طور ‏وسیعی در صنایع پوشش‌های ضدخوردگی صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، آب و فاضلاب، کفپوش‌های صنعتی و ‏آزمایشگاهی، ‏آب‌بند، پوشش‌های امنیتی و نظامی و مرد استفاده قرار می‌گیرد. از مشخصه‌های ویژه‌ای که که منجر به محبوبیت بسیار کفپوش رزینی پلی یوریا شده است، می‌توان به مقاومت در برابر ‏نمک، روغن، گاز و مواد شیمیایی خورنده اشاره کرد. همچنین کفپوش رزینی پلی یوریا در مقایسه با اپوکسی  ۹۸ درصد منعطف‌تر است.

کاربردهای پلی یوریا

ویژگی‌های منحصر به فرد و خاص کفپوش پلی یوریا​​​​​​​ موجب این شده است که این نوع از کفپوش‌های رزینی، کاربردهای بی‌شماری در محیط‌های مختلف داشتنه باشند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

.  پوشش دادن کانال ها و تأسیسات بتنی فاضلاب ها
· پوشش دادن عایق های برودتی مثل فوم پلی یورتان
· عایق کردن  از نظر رطوبتی سطح های بتنی
· عایق بودن از نظر رطوبتی
· استفاده بعنوان کفپوش های صنعتی
حفاظت از واحدهای شیمیایی ​​​​​​​

کفپوش رزینی انبار و کارخانه

قیمت کفپوش رزینی

با توجه به شرایط اقتصادی کشورمان، قیمت کفپوش رزینی همچون کالاهای دیگر ثابت نیست و نمی‌توان عددی واحد و ثابت را به این منظور اعلام کرد. اما توجه داشته باشید که برای محاسبه قیمت کفپوش رزینی، پارامترهای مهمی وجود دارند که در تعیین قیمت موثر هستند.

 1. کیفیت کفپوش 
 2. ماشین آلات مورد استفاده در عملیات اجرایی
 3. موقعیت پروژه نسبت به موقعیت پیمانکار
 4. حجم پروژه و مقدار سطح
 5. نوع سطح زیرین به جهت برآورد مصرف مواد
 6. مقدار واقعی مصرف کفپوش
 7. دستمزد نیروی انسانی و عوامل اجرایی
 8. ضخامت پیشنهادی اجرا پروژه

جمع‌بندی

یکی از بیش‌ترین کاربردهای رزین در صنعت ساختمان سازی، کفپوش‌های رزینی می‌باشد. کفپوش‌های رزینی در واقع یک سطح پلاستیکی مقاوم دارند که با ترکیبی از مواد برای سریع‌تر کردن واکنش شیمیایی ایجاد شده‌اند. به زبان ساده برای ایجاد کفپوش رزینی باید از رزین مصنوعی و سخت کننده یا هاردنر  استفاده کرد.

اگرچه انواع مختلف کفپوش‌های رزینی اغلب در محیط‌های صنعتی و تجاری  مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما  می‌تواند در فضاهای مسکونی نیز از آن‌ها بهره برد. قیمت مناسب، دوام بالا و زیبایی ظاهری، ۳ مشخصه اصلی کفپوش‌های رزینی می‌باشند که باعث محبوبیت بالای این نوع کفپوش‌ شده است.

مشاوره رایگان - کلیک کنید