کفپوش عایق

یک پوشش مناسب کف است که در مناطقی که خطر شوک الکتریکی با ولتاژ بالا وجود دارد به کار برده می‌شود. کفپوش عایق با نام های مختلفی همچون: فرش عایق برق، لاستیک زیرپایی عایق، کفپوش فشار قوی، عایق ترانس، لاستیک زیر پایی ضد برق و عایق تابلو برق شناخته می شوند.
به دلیل اینکه آمار مربوط به حوادث برق‌ گرفتگی بسیار بالا رفته است، آموزش افراد و رعایت نکات ایمنی از اهمیت بسیاری بالایی برخوردار میباشد. ما در این گزارش قصد داریم در مورد این نوع عایق و اهمیت استفاده از آن صحبت کنیم.

ویژگی های عایق بودن کفپوش

آنها در برابر مواد شیمیایی، رطوبت و آب مقاومت بسیار بالایی دارد. این کفپوش ها در دمای هوای متغیر باید مقاوم باشند و در برابر انجماد شکسته نشوند. همچنین باید خاصیت خود خاموش شوندگی داشته باشد و در صورت تماس مستقیم با شعله، غیر قابل حریق باشند. کفپوش عایق با متریال به کار رفته شده در تولید، می‌تواند در مقابل خراش، بریدگی، پارگی و حریق مقاوم و با دوام باشد. یکی دیگر از ویژگی های این محصول، باید به گونه ای طراحی شود که تجهیزات سیار برقی به راحتی بر روی آن حرکت داشته باشد.

ویژگی های عایق بودن کفپوش

مهمترین ویژگی های عایق بودن کفپوش

قیمت کفپوش عایق

این عایق از نظر تحمل میزان ولتاژ ورودی در دسته‌ بندی‌ های مختلفی قرار میگیرد. هرچه کفپوش عایق در برابر جریان برق مقاومت بیشتری داشته باشد و همچنین از کیفیت بالایی برخوردار باشد، قیمت این محصول هم گران‌تر می‌شود. لذا قیمت گذاری با توجه به برند و کیفیت کالاها و سابقه حضور در بازار تعیین می‌گردد.

آشنایی با ابعاد فرش عایق برق

به دلیل اینکه در تولید آنها تمام کلاس های عایقی با عرضی یک متر و به صورت رولی طول 10 متر می باشد ولی در شرکت پوشش صنعت خاورمیانه امکان تولید آن برای ولتاژ 1000 ولت و 17 کیلو ولت تا عرض 150 سانتیمتر مقدور است. همچنین تولید با عرض 70 سانتیمتر برای ولتاژ های فوق مقدور خواهد بود که این سفارشات خارج از عرض یک متر به صورت سفارشی صورت میگیرد.

کاربردهای کفپوش عایق

 • نزدیک تابلوهای برق
 • در اتاق های انتقال نیرو
 • نزدیک به پنل های فشار قوی
 • جلوی دنده کنترل ماشین
 • در اتاق های دنده کنترل آسانسور
 • در نیروگاه ها
 • پیمانکاران مهندسی
 • شرکت های خدمات شهری
کاربردهای کفپوش عایق

کاربردهای کفپوش عایق برق

آیا استفاده از کفپوش های ایمنی ضروری میباشد؟

امروزه طبق تحقیقات حاصل شده میلیون ها کارگر در سراسر جهان بر اثر بروز حوادث ناشی از عدم رعایت نکات ایمنی جان خود را از دست داده اند و آسیب های جدی دیده اند. پس در نظر داشته باشید که برق گرفتگی ناشی از عدم رعایت نکات ایمنی است که عواقبی جدی مانند سوختگی خارجی و داخلی بدن را به همراه دارد. شما می‌توانید با استفاده از تجهیزات ایمنی و آموزش به کارگران در رابطه با رعایت نکات ایمنی از جان کارگرانی که در معرض خطر هستند محافظت کنید.

نگهداری از این نوع کفپوش ها

حتما باید تشک های برقی را از آب دور نگه دارید. هنگامی که تشک عایق شما خیس شود بلافاصله آن را بردارید و کامل خشک کنید قبل از استفاده بعدی آن را آزمایش کنید. همچنین در فضای ذخیره سازی، بهتر است تشک های خود را به جای چرخاندن صاف نگه دارید. اگر نمی‌توانید کفپوش هایتان را صاف نگه دارید، آنها را حداقل در یک کیسه حصیری قرار دهید.

نگهداری از کفپوش عایق

نگهداری از کفپوش اپوکسی عایق

نکات لازم برای خرید کفپوش عایق

 • بهتر است جنس فرش عایق برق از مشتقات جریان برق کربن بلک نباشد.
 • نباید در دمای انجماد شکننده باشد.
 • لاستیک کفپوش ضد برق ضد لغزش می باشد تا کارکنان و پرسنل بتوانند به راحتی بر روی آنها حرکت کنند.
 • این کفپوش در تماس با شعله آتش باید خاصیت خود خاموش شوندگی داشته باشد تا مانع از گسترش شعله شود.

نتیجه گیری

میدانید که سالانه افراد زیادی در اثر برق‌ گرفتگی جان خود را از دست می‌دهند و یا دچار سوختگی‌های داخلی و خارجی شدیدی می‌شوند. این حوادث به دلیل عدم رعایت مسائل ایمنی رخ میدهد. پس شما می‌توانید با تجهیزاتی مثل کفپوش عایق از این حوادث جلوگیری کنید.

سوالات متداول

 1. عایق برق در کجا استفاده می شود؟
  نزدیک به پنل های فشار قوی، جلوی دنده کنترل ماشین، در اتاق های دنده کنترل آسانسور، پیمانکاران مهندسی، در نیروگاه ها، پیمانکاران مهندسی و نزدیک تابلوهای برق مورد استفاده قرار میگیرد.
 2. کفپوش عایق چیست؟
  یک پوشش مناسب کف است که در مناطقی که خطر شوک الکتریکی با ولتاژ بالا وجود دارد به کار برده می‌شود‌. همچنین به سلامت و ایمنی کارکنانی که در چنین مناطقی کار می کنند هم کمک می کند.
 3. برای خرید کفپوش عایق چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟
  باید در دمای انجماد شکننده باشند. جنس فرش عایق برق از مشتقات جریان برق کربن بلک نباشند. این کفپوش در تماس با شعله آتش باید خاصیت خود خاموش شوندگی داشته باشند تا مانع از گسترش شعله شود. لاستیک کفپوش ضد لغزش میباشند تا کارکنان بتوانند به راحتی بر روی آنها حرکت کنند.
مشاوره رایگان - کلیک کنید