کفپوش ورزشی پلی یورتان

کفپوش ورزشی پلی یورتان، یکی از پراستفاده ترین و متداول ترین نوع کفپوش پلی یورتان است که در سالن های ورزشی استفاده می شود. سالن های ورزشی که روباز هستند و به صورت مستقیم در برابر نور خورشید قرار دارند، باید بتوانند علاوه بر تحمل ضرب پای ورزشکاران و اصطحکاک و ضربه ی آنان، دربرابر نور خورشید نیز مقاوم باشند.

کفپوش های پلی یورتان می تواند در این زمینه برای عمر کف سالن ورزشی مناسب باشد و تا سال ها از نیاز به بازسازی این زمین ورزشی جلوگیری می شود. در ادامه مواردی همچون قیمت، توصیه هایی راجع به خرید و نحوه ی اجرا کفپوش ورزشی پلی یورتان را برای شما مطرح می کنیم. در این مقاله با ما همراه باشید.

کفپوش ورزشی پلی یورتان

از جمله مکان‌های ورزشی که از کفپوش پلی یورتان در آن استفاده می‌شود عبارت است از:

 • سالن فوتسال
 • سالن بسکتبال
 • سالن هندبال
 • سالن ورزشی چندمنظوره
 • سالن تنیس
 • سالن بدنسازی

خرید کفپوش ورزشی پلی یورتان

خرید کفپوش ورزشی پلی یورتان را شما می توانید با ضخامت های مختلف بر اساس زمین ورزشی که استفاده می کنید، انجام دهید. کفپوش های پلی یورتان معمولا در مقایسه با کفپوش های اپوکسی عمر بالاتری دارند و از نگهداری راحت تری برخوردارند. اینگونه می توانید بیشتر در خرید خود مطمئن باشید.

 قیمت کفپوش ورزشی پلی یورتان

قیمت کفپوش ورزشی پلی یورتان بر اساس جنس و محصولی که تهیه می کنید می تواند متفاوت باشد. شما می توانید با بررسی قیمت ها و محصولات و مقایسه ی قیمت ها، بهترین قیمت میان کفپوش های ورزشی پلی یورتان را انتخاب کنید. این عوامل می تواند در قیمت محصولی که انتخاب می کنید موثر باشد:

 • روکشی که برای پلی یورتان انجام می شود
 • مواد اولیه موردنیاز
 • هزینه برای آماده کردن کف سالن
 • هزینه تعمیر کف سالن
 • وسایل و دستگاه های اجرا
 • هزینه مواد پرایمر
کفپوش ورزشی پلی یورتان سالن فوتسال

مزایای پلی یورتان سالن ورزشی

کفپوش های پلی یورتان به صورت یکپارچه و بدون درز اجرا میشوند.کفپوش های ورزشی پلی یورتان دارای لایه های (پرایمر،لایه گرانولی،پرایمر مخصوص،لایه میانی تسطیح کننده ماستیک پلی یورتان ،رزین پلی یورتان و لایه نهایی روکش پلی یورتان ضد خش ورزشی) است.

که کاملا منعطف و ضد لغذندگی بوده و با توجه به کاربری آن برای ورزشکاران کاملا ایمن است.کفپوش ورزشی پی یورتان طبق استانداردهای بین المللی دارای بالاترین میزان جذب نیرو در هنگام ضربه است و از اسیب دیدگی ورزشکاران جلوگیری میکند و همچنین به دلیل اصطکاک بالا از سر خوردن ورزشکاران جلوگیری میکند.

این کفپوش ها معمولا بسته به نیاز کف و نوع کاربرد از آن به دو نوع نصب میشوند.

 1. استفاده ازفقط روکش پلی یورتان  با ضخامت تا 4 میلیمتر که برای سالن های چند منظوره بیشتر استفاده میشود.
 2. به روش زیر گرانول،که در آن ابتدا روی سطح را با پوشش گرانول تا ضخامت 10 میلیمترمی پوشانند و سپس روی آن را با ضخامت 2 تا 3 میلیمتر روکش پلی یورتان اعمال می کنند. از این نوع کفپوش بیشتر برای سالن های مخصوص کودکان و ورزش های حساس که امکان آسیب دیدگی ورزشکار بیشتر استفاده میشود.

ویژگی دیکر این کفپوش این است دست شما برای انتخاب طرح و رنگ بسیار باز است به گونه ای که میتوانید حتی از رنگ و لوگوی تیم یا سازمان خودتان برای طراحی کف استفاده کنید. این کفپوش ساختاری دوستار محیط زیست است که علاوه بر دوام بسیار مناسب و قوی، عاری از جیوه، سرب و سایر فلزات سنگین است که به محیط زیست آسیب میرساند.

اگر می‌خواهید در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید بهترین انتخاب برای شما کفپوش ورزشی پلی یورتان است چه برای سلامتی ورزشکاران و چه از لحاظ سائیده شدن و از بین رفتن کفپوش به دلیل اینکه به راحتی تعمیر و نگهداری می‌شود و می‌توانید آن را با هر نوع مواد شوینده و ضد عفونی کننده تمیز و نگهداری کنید.

کفپوش ورزشی پلی یورتان برای سالن ورزشی بزرگ

مراحل کاری اجرای کفپوش ورزشی

مراحل کاری شامل دو مرحله اصلی زیر می باشد:

 • آماده سازی سطح
 • اعمال روکش ورزشی

1- مراحل آماده سازی سطح:

 1. تخریب سازه یا بتن سست شده سطوح مورد نظر
 2. تمیزکاری اولیه سطوح از هرگونه چربی یا گرد و غبار و…
 3. اعمال اسکراچ روی سطوح جهت ایجاد زبری محسوس و در گیری مکانیکی بیشتر

2- اعمال روکش ورزشی:

 • اجرای لایه پرایمر نفوذگرKSA-1 با قدرت نفوذ حداقل 900 میکرون
 • اعمال لایه EPDM:این لایه تا ضخامت 8 میلیمتر از ترکیب خرده لاستیک باسایز بندی بین 1 تا 3 میلیمتر و چسب مخصوص ( PUR BINDER ) به میزان 2/1 کیلوگرم در هر متر مربع تشکیل شده است و دارای مشخصات فنی زیر است: مقاومت کششی حداقل به میزان 3/0 نیوتون بر هر میلیمتر مربع، تغییر طول نسبی به میزان 38% و چسب مخصوص (PUR BINDER) چسب تک پایه فاقد حلال بوده که دارای ( 1+10) درصد NCO و کمتر از 7/0 درصد TDI میباشد ویسکوزیته با غلظت این چسب cm.p as 100+5000 و مقاومت پارگی آن 67/0 نیوتون بر هر میلیمتر مربع و تغییر طول نسبی آن حداقل 53/0 میباشد . چسب وگرانول ( دانه لاستیکی ) می بایست با هم همخوانی و سازگاری داشته و چسب مزبور باید برای شرایط آب و هوایی گرم مناسب باشد.
اجرای کفپوش ورزشی پلی یورتان
 • اعمال لایه توری پلیمری مخصوص برای حصول و افزایش مقاومت مکانیکی
 • اعمال ماستیک پلی یورتان KPM10000 بر روی سطوح EPDM واشباع توری پلیمری
 • در مواردی که از سالن فقط جهت بازی های تمرینی استفاده می گردد و هزینه مالی آن حائز اهمیت می‌باشد، می توان مورد ((ب)) یعنی اجرای خرده لاستیک به ضخامت تقریبا 8 م م را حذف نمود و لایه تاب کوت پلی یورتان را به ضخامت 1 تا4 میلیمتر اجرا نمود.
 • این لایه که منافذ لایه انعطاف پذیر EPDM را پوشانده واز نفوذ لایه پوشش اصلی که دارای غلظت کمی است و سپس اجرا می شود به داخل لایه انعطاف پذیر زیرین جلوگیری می نماید. ماستیک مزبور فاقد حلال بوده و دو پایه ای و از نوع PUR است. این ماده دارای مقاومت نفوذی 75 و مقاومت کششی 3/4 نیوتون بر میلیمتر مربع و مقاومت پارگی 6/8 نیوتون بر هر میلیمتر و تغییر طول نسبی 90% می باشد . این بتونه به مقدار 3/1 کیلو در هر متر مربع مصرف می شود.
 • اعمال لایه دوم پرایمر
 • اعمال لایه پلی یورتان مخصوص ورزشی KPC32000 با ضخامت حداقل 2 میلی متر. این ماده دارای مقاومت نفوذی 75 درصد و مقاومت کششی 2/3 نیوتون بر هر میلیمتر مربع و مقاومت پارگی 7/3 نیوتون بر هر میلیمتر و تغییر طول نسبی 2+60 درصد است

موارد کاربرد کفپوش ورزشی پلی‌یورتان

کاربرد کفپوش ورزشی پلی یورتان در سالن های ورزشی مختلف وجود دارد. از کفپوش های ورزشی پلی یورتان در سالن های ورزشی مانند سالن های والیبال، فوتسال و بسکتبال و یا حتی میادین دو استفاده می شود و به دلیل مقاومتی که دارند می توانند تمامی ضربه ها و اطحکاک های وارده از سمت ورزشکاران را به خوبی تحمل کنند.

جمع بندی

در این مقاله توضیحاتی کامل در مورد معرفی کفپوش های ورزشی پلی یورتان و مراحل نصب و اجرا آن ها داده شده است. شما با استفاده از این توضیحات می توانید کفپوش مورد نیاز سالن ورزشی و یا حیاط خانه ی خود را که فرزندانتان در آن ورزشی می کنند را انتخاب و خریداری کنید. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

مشاوره رایگان - کلیک کنید