کفپوش پلی یورتان

کفپوش پلی یورتان یکی از انواع کفپوش پلیمری است. پلی یورتان یک ترکیب پلیمری است که که ساختار پیوند یورتانی دارد. این ماده با قدرت چسبندگی بالایی که دارد به راحتی بر روی بتن، فلز و حتی چوب می چسبد. کفپوش پلی یورتان می تواند هم از نظر اقتصادی برای مشتری مناسب باشد و هم از لحاظ زیبایی و کیفیت حرف اول را در بین کفپوش های تجاری و صنعتی بزند.

کفپوش پلی یورتان چیست؟

کفپوش پلی یورتان از نوع پلیمرهای مهندسی است که کاربرد فراوان آن در صنایع تولیدات فوم و کفپوش های صنعتی می باشد. کفپوش پلی یورتان دارای دو جزء می باشد و به دلیل کاربردها و جنس متفاوتی که دارد بسیار توانسته جای خود را در صنایع مختلف پیدا کند. رنگ پلی یورتان به پلاستیکی مایع گفته می شود آن هم در زمانی که مرطوب می‌باشد و همچنین با استفاده از این نوع رنگ می توان برای حفاظت از انواع زیادی از پروژه های صنایع دستی ، از جمله صنایع چوبی بوده که باعث جلوگیری از هرگونه خراش و فرورفتگی می شود.

رنگ پلی یورتان در سه نوع است:

 • مبتنی بر آب
 • مبتنی بر نفت و روغن
 • اصلاح شده مبتنی بر آب

مزایای کفپوش پلی یورتان

 • مقاومت شیمیایی بالا
 • مقاومت حرارتی
 • کفپوش هایی با عمر طولانی و سخت
 • انعطاف پذیری
 • سطح بندی بهداشتی از طریق ساخت و ساز بدون درز
 • زهکشی خوب
 • ضد لغزش
 • مقاوم در برابر نور خورشید و اشعه UV
 • طرح و رنگ‌های مختلف
 • چسببندگی بسیار خوب به سطح زیرین مانند بتن

کاربردهای مختلف کفپوش پلی یورتان

کفپوش پلی یورتان را می‌توان در فضاهای بسیار مختلفی اجرا و پیاده‌سازی کرد.

پارکینگ

تولید و فرآوری مواد غذایی

سردخانه

محیط‌های ورزشی

قیمت کفپوش پلی یورتان چطور محاسبه می‌شود؟

هزینه نهایی پروژه اجرای کفپوش پلی یورتان معمولا بر پایه پارامترهایی مانند متریال مصرفی، ضخامت اجرا، کفسازی قبلی و متراژ فضا تعیین می‌شود.

اجرای کفپوش پلی یورتان

اجرای کفپوش پلی یورتان همانند اجرای کفپوش های اپوکسی نیازمند فردی است که بارها این کار را انجام داده و در این زمینه تجربه دارد. به طور کلی کفپوش های پلیمری باید روی سطحی اجرا و نصب شوند که سطح کاملا هموار و یکدست باشد و برآمدگی و پایین رفتگی نداشته باشد.

کفپوش های پلی یورتان به دلیل کشش و کشسانی بودن بیشتر نسبت به کفپوش های اپوکسی در زمین های ورزشی و بازی نیز استفاده می شوند. همچنین اجرای این کفپوش ها در حال حاضر در پارکینگ های بسیار بزرگ نیز انجام می شود چراکه ظاهر این پارکینگ ها بسیار باید زیبا و قابل توجه باشد، کفپوش های پلی یورتان به دلیل داشتن رنگ هایی بسیار متنوع در کف سازی و سطوح این پارکینگ ها استفاده می شود. حال مراحل اجرا و نصب کفپوش پلی یورتان را به شما دوستان در ادامه آموزش می دهیم:

 • ابتدا محیطی که میخواهید کفپوش پلی یورتان را اجرا کنید، کاملا از هر گونه رطوبت و گرد و غبار و وجود روغن و مواد شیمیایی پاک می کنیم.
 • در مرحله بعد، باید کفسازی انجام شود و تمامی سطح کف هموار و یکدست شود. این کار با استفاده از دستگاه های مخصوص نیز می تواند انجام گیرد.
 • در این مرحله مواد پرایمر بر پایه ی پلی یورتان در لایه ی اول بر روی سطح قرار می گیرند. این ماده ویسکوزیته کمتری نسبت به مواد دیگر دارد. این مرحله بسیار مهم است زیرا چسبندگی این کفپوش کاملا به این مرحله و کیفیت پرایمر استفاده شده برمی گردد.
 • این مرحله، مرحله ی اخر نصب کفپوش پلی یورتان می باشد و در این بخش رزین پلی یورتان بر روی سطح قرار می گیرد. روکش پلی یورتان دارای دو بخش هاردنر و رزین می باشد و بسیار مقاومت بالایی دارند. در این مرحله می توان از الیاف پلیمری فایبرگلاس  نیز استفاده کرد. این لایه اهمیت بالایی در مقاومت و میزان تحمل پذیری کفپوش از لحاظ مکانیکی دارد.

رنگ پلی یورتان مبتنی بر آب

از نظر زیبایی، براق زیبا تر از بقیه حالات بوده و فرم براق برای پروژه هایی است که می خواهند سطح کفپوش پلی یورتان به صورت شیشه ای نمایش داده شود و در نگاه به کف پوش، شفاف به نظر برسد و در حالی که یک کفپوش پلی یورتان نیمه براق باشد نسبت به سطح براق ، مزایای بیشتری داشته و فقط یک کمی از درخشش سطح براق کمتر است. حال نوع سوم ، کفپوش پلی یورتان ساتن دارای  ظاهری کاملا مات است که نگه داری و نظافت این نوع راحت تر از دو نوع دیگر است.

با این حال، سطح بسیار براق نوع اول ممکن است خراش یا هر گونه آسیب کوچکی را به راحتی نشان دهد.

برای بهبود رنگ ، شما می توانید هر دو نسخه داخلی و خارجی از رنگ پلی یورتان را ترکیب کرده که نسخه خارجی فرموله شده ، به پروژه داخلی اضافه می شود و  از عناصر متفاوت به کار رفته در نوع خارجی نیز  استفاد می شود در حالی که نسخه بیرونی را می توان در پروژه های داخلی استفاده کرد ، نسخه داخلی پلی یورتان حفاظت کافی را نداشته و مناسب برای به یک پروژه در فضای باز نیست.

پلی یورتان مبتنی بر آب بهترین انتخاب برای پروژه های است که نمی خواهد در معرض گرما و یا مواد شوینده باشند ، حفاظت از سطح به تازگی ایجاد شده و این که رنگ کفپوش پلی یورتان تغییر نکند ، کمی دشوار است . خشک شدن رنگ سطح ، در نوع مبتنی بر آب بسیار سریعتر از نسخه های مبتنی بر نفت است، اما همچنین می توان گفت نسخه گران تری است . پلی یورتان براق دو ساعت طول می کشد تا خشک شود، در حالی که یورتان ساتن چهار ساعت طول می کشد.

ماستیک پلی یورتان دو جزئی

بعنوان درزگیر انعطاف پذیرو با دوام در درزهای انبساط و اجرایی زیر مانند : جاده های بتنی، محیط پارکینگ ها و اتوبانها ، خیابانها ، سقف ها ، بالکن ها ، پارکینگها ، پارکینگهای طبقاتی ، کانالهای آبرسانی ، منابع ذخیره آب آشامیدنی و درز  بین دو ساختمان در پشت بامها و تصفیه خانه های آب و فاضلاب.

موارد مصرف ماستیک دو جزئی

مخصوص آببندی مخازن آب آشامیدنی و استخرهای ذخیره آب و سدها

خصوصیات و مزایا

 • مقاوم در برابر آب دریا و فاضلاب
 • مقاوم در برابر شرایط جوی
 • چسبندگی بسیار خوب به بتن، چوب ، آهم
 • بدون شره تا بالای +80 درجه سانتی گراد
 • حفظ انعطاف پذیری در دمای پایین

دستورالعمل مصرف

شرایط حدودی درزها باید به شرح زیر باشد :

حداقل عمق درز : 10 mm

برای درزهای انبساط

نسبت عرض به عمق : 1 الی 5 :1  سانتی متر: 1 سانتی متر

برای درزهای اجرا یی

نسبت عرض به عمق  : 1 الی  2.5 : 1 سانتی متر

آماده سازی سطوح :  تمام سطوح باید تمیز، خشک و عاری از هرگونه ذرات سست چسبنده باشد.

نحوه ذوب کردن : بوسیله دیگ دوجداره یا بوسیله دو عدد بشکه که داخل هم قرار بگیرند و اطراف بشکه روغن حرارتی ریخته گردد و تا دمای  140  تا 180 درجه سانتی گراد حرارت داده شود تا ماستیک درون بشکه ذوب شود .حرارت نباید از 190 درجه سانتیگراد بالاتر رود. (اندازه گیری درجه حرارت بوسیله ترمومتر قابل کنترل می باشد )

مشاوره رایگان - کلیک کنید