وینیل استر اپوکسی (هترون 922)

گروت وینیل استر اپوکسی مخلوطی سه جزئی بر پایه رزین‌های اصلاح شده اپوکسی وینیل استر به همراه دانه بندی مخصوص می‌باشد و با حصول مقاومت فشاری بسیار زیاد ماده مناسبی برای عملیات سنگین مهندسی و نصب ماشین آلات می‌باشد.

با استانداردهای ASTM C658-98 – ASTM C723 -98 – BS 6319 part 1- BS 6319 part 3- BS6319 part 7- BS 6319 part 6  مطابقت دارد.

خواص و اثرات:

  • مقاومت‌های مکانیکی بسیار زیاد.
  • چسبندگی فوق‌العاده زیاد به فلز و بتن.
  • بدون انقباض می‌باشد.
  • مقاومت بالا در برابر ارتعاش.
  • استحکام شیمیایی عالی.

موارد کاربرد

ثابت سازی ماشین آلات دینامیک روی فونداسیون‌ها.

زیر سازی سطوح بتنی برای اعمال لایه های سیستم FRP مخازن وکانال ها

پر نمودن فضای خالی زیر شاسی‌ها و بیس پلیت‌ها (Base plate) که نیاز به زیر سازی دارند

روش مصرف:

دو جزء A و B را به میزان مشخص به مدت 1 الی 2 دقیقه توسط یک میکسر 150 الی 300 دور بر دقیقه میکس می نمائیم. سپس جزء C را به آنها اضافه نموده و عمل اختلاط را با روش فوق ادامه می‌دهیم. 3 جزء مخلوط شده را می‌بایست تا مدت زمان کمتر از 15 دقیقه مورد استفاده قرار دهیم.

توجه 1: از آنجا که واکنش اجزاء فرآیندی گرمازاست دمای محیط در سرعت گیرائی مؤثر است. لذا خواهشمند است در صورت اجرای این ماده در دماهای خارج از 5 الی 25 درجه سانتیگراد با دفتر فنی شرکت مهندسی کفپوش صنعت آریا تماس حاصل فرمائید.

توجه 2: در صورتی که ارتفاع محل اجرای گروت  وینیل استر  اپوکسی بیش از 3 سانتیمتر باشد عملیات اجراء باید در مراحل 3 سانتیمتری و با فاصله زمانی حدود 6 ساعت انجام پذیرد.

توجه 3: هرگز مواد را پیش از اختلاط در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی

حالت فیزیکی:جزء A       مایعجزء B       مایعجزء C       پودر
وزن مخصوص:1/8 gr/cm³
مقاومت فشاری:1150 kg/cm²
مقاومت خمشی:ASTM D790    35Mpa
مقاومت کششی:ASTM D638    138 kg/cm²
مقاومت ضربه‌ای:ASTM D256        2kj/m²
چسبندگی به بتن:ASTM C882        2900Psi
زمان رسیدن به مقاومت نهائی:بسته به دمای هوا 4 الی 7 روز می‌باشد.
زمان گیرش اولیه:4 ساعت

مقاومت‌های شیمیایی

نام مادهمقاومتنام مادهمقاومت
اسید سولفوریک تا70%عالیاسید لاکتیکخیلی خوب
اسید نیتریک 20%خوبهیدروکسید سدیمعالی
اسید سیتریک 10 %عالیاسید استیکبد
سولفات سدیم 25 %عالیآب اکسیژنه و متانولبد
اسید کلریدریک 37%عالیروغن موتور و بنزینخیلی خوب
اسید فسفریک 50%خیلی خوبتولوئنخوب

ملاحظات

مدت نگهداری: یک سال در بسته بندی اولیه

شرایط نگهداری: دور از سرما و یخبندان و تابش مستقیم نور خورشید و در دمای 5 تا 35 درجه سانتیگراد

از آنجا که یکی از پارامترهای بسیار مؤثر در طول عمر و کیفیت عملکرد و راندمان بهتر ماشین آلات دینامیک دقت در تراز نمودن، سیستم نصب و نحوه ثابت سازی آنهاست و از سوی دیگر ارتعاشات و ضربه‌هائی که از سوی این ماشین آلات به محل نصب آنها (فونداسیون) وارد می‌گردد در کوتاهترین زمان باعث ترک خوردگی یا شکستن مقطع شده یا باعث خارج شدن دستگاه از حالت تراز می‌گردد.

لذا استفاده از مواد مهندسی توانمند برای نصب این ماشین آلات امری لازم و ضروری است و در صورتی که برای نصب ماشین‌های پر ارتعاش از مواد پایه سیمانی که پس از سخت شدن کاملاً ثابت و صلب هستند استفاده شود، بدیهی است در اندک زمانی دچار ترک خوردگی شده و با انتقال بار دینامیکی یا ضربه اسباب صدمه دیدگی فونداسیون را فراهم می آورند.

در نهایت در این شرایط بهره گیری از مواد توانمند گروت وینیل استر اپوکسی کمک شایانی به رفع این نقیصه می‌کند از دیگر مزیت‌های اینگونه مواد سریع بودن روند حصول مقاومت‌های نهائی پس از اجراست ماده گروت اپوکسی علاوه بر کاربرد فوق الذکر دامنه مصرف گسترده‌ای دارد که از جمله می‌توان به توانائی بسیار زیاد بار ترافیکی این ماده و امکان پوشش سطوح پل‌های فلزی، کفپوش پارکینگ‌ها و سالن‌های بارگیری و مقاطع چکش خوار نیز اشاره نمود.

این ماده که از اختلاط رزین اپوکسی و هاردنر آرومیت شده با نوع ویژه‌ای از سنگدانه‌های پر مقاومت بدست می‌آید پس از اختلاط کامل 3 جزء، مخلوط حالت فیزیکی سیال غلیظ خود متراکم و خودتراز پیدا می‌کند که پس از سخت شدن به جامدی پر مقاومت تبدیل می‌گردد. واکنش اجزاء سازنده گروت وینیل استر اپوکسی از نوع گرمازاست و هوای گرم باعث تسریع زمان گیرش و حصول مقاومت شده و هوای سرد زمان گیرش و روند حصول مقاومت را به تأخیر می‌اندازد. بهترین دما برای اجرای گروت اپوکسی بین 5+ الی 25+ درجه سانتیگراد است.

سیستم طراحی این ماده به فرمی است که پس از اختلاط کامل 3 جزء حدود 20 دقیقه زمان برای اجرا وجود دارد و بعد از آن فرآیند ژل شدن و روند حصول مقاومت آغاز می‌گردد.

روش اختلاط اجزا سازنده گروت وینیل استر  اپوکسی بدین شکل است که ابتدا جزء پودری (C) را به جزء رزین (A) افزوده و به طور همزمان با استفاده از همزن برقی (دریل + پره) عمل اختلاط را انجام می‌دهیم پس از مخلوط شدن کامل دو جزء که حدود 2 دقیقه به طول انجامد جزء هاردنر (B) را به مخلوط AC افزوده و تا حصول مخلوطی یکنواخت عمل اختلاط را به روش فوق ادامه می‌دهیم و در نهایت مخلوط ABC را در مدت زمان کمتر از 20 دقیقه در مقطع موردنظر به صورت ریزشی یا تزریق اجرا می‌کنیم.

استانداردهای بین المللی گروت وینیل استر اپوکسی

استانداردهای بین المللی در بر گیرنده ماده گروت وینیل استر اپوکسی به شرح ذیل می‌باشند:

  1. ASTM D4320 : این استاندارد دربرگیرنده آزمایش‌هایی جهت تخمین و اندازه گیری دقیق پارامترهای مقاومت در مورد گروت اپوکسی است.
  2. ASTM D5202-ASTM D4219: این دو استاندارد روش‌های آماده سازی نمونه‌های آزمایشگاهی گروت وینیل استر اپوکسی را تعریف می‌کنند و در برگیرنده اندازه گیری مقاومت‌‌های گروت اپوکسی در درازمدت با حفظ ثبات کیفیت می‌باشند که هرگونه تغییر شکل فیزیکی را در نظر داشته و در جریان این روش نمونه‌ها تحت فشار زیاد و ثابت بار سنگین قرار می‌گیرند.
  3. BS 6319: این استاندارد معرف روش‌های تست بر روی مخلوط‌های رزینی برای استفاده در سازه‌های دینامیک است که شامل روش‌های آماده سازی نمونه نیز می‌باشد

مشاوره رایگان - کلیک کنید