اجرای کفپوش اپوکسی (مرحله به مرحله)

مراحل اجرای کفپوش اپوکسی، یکی از سوالات همیشگی مجریان و فعالان این صنعت بوده است. به همین دلیل بر آن شدیم تا در این بخش به تشریح دقیق مراحل اجرای کفپوش اپوکسی بپردازیم. اجرای کفپوش اپوکسی پیچیده نیست. با این وجود برای اجرای دقیق و باکیفیت یک کفپوش بدون نقص، لازم است تا اطلاعات جامعی درباره مراحل و ترتیب اجرای کفپوش اپوکسی داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید.

مرحله اول اجرای کفپوش اپوکسی

مراحل اجرای کفپوش اپوکسی

در سال‌های اخیر کفپوش اپوکسی مورد استقبال گسترده‌ای قرار گرفته است به این‌که به یکی پرکاربردترین کفپوش‌ها در استخرها، رستوران‌ها، تالارها و مکان‌های بسیار دیگر تبدیل شده است. به زبانی ساده می‌توان ادعا کرد که کفپوش اپوکسی یکی از برترین انواع کفپوش هم در زیبایی و هم در کاربرد است. به همین دلیل رعایت ترتیب مراحل اجرای کفپوش اپوکسی و اجرای درست و دقیق آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اجرای کفپوش اپوکسی، دارای مراحل زیر است:

۱- آماده سازی سطح پیش از اجرای اپوکسی

به منظور ایجاد دسترسی آسان به تمام سطح ابتدا نیاز است محیط کار خالی و مرتب شود. بدین منظور اتاق را جارو کنید تا جایی که هیچ گرد و غبار و آلودگی در سطح وجود نداشته باشد. یکی دیگر از اقداماتی که در این مرحله انجام می‌شود، تعمیر هرگونه ترک و یا آسیب در بتن است. باید شرایط به گونه‌ای باشد که بستر بتون که قرار است روی آن کار کنید، عاری از هرگونه گریس، روغن یا حلال باشد. این مواد نام برده شده می‌توانند  پیوند رزین اپوکسی با بستر را ضعیف و آن را با مشکل مواجه کنند. بنابراین باید به طور کامل آن‌ها را از بین ببرید. همچنین با هدف کاهش زبری سطح به کمک روش‌ها و ابزارهای مکانیکی، سطح بتنی را کف ساب زده و آماده می‌کنیم.

آماده سازی سطح برای اجرای کفپوش اپوکسی

۲-اجرای پرایمر

اجرای کفپوش اپوکسی می‌تواند وقت‌گیر باشد، اما ایجاد بستری تمیز و بدون هرگونه ناخالصی، قبل از اجرای کفپوش اپوکسی، می‎‌تواند زمان کل فرایند را تا مقدار قابل توجه‌ای کاهش دهد. اولین لایه قبل از پوشش کف اپوکسی، اجرای پرایمر است. متصل شدن کفپوش اصلی به بستر زیرین با اجرای پرایمر انجام می‌شود. پرایمر رقیق است و در بتن نفوذ می‌کند. پس از این مرحله می‌توانید لایه‌های بعدی کفپوش اپوکسی را اعمال کنید تا به براقیت و ظاهر اپوکسی بیافزایید.

با توجه به کیفیت و میزان آمادگی سطح، اصولا از ۲ تا ۵ لایه پرایمر برای داشتن پوشش و نتیجه‌ی مناسب در این مرحله استفاده می‌شود.

اجرای لایه پرایمر اپوکسی

۳-مخلوط کردن رزین و هاردنر

در سومین گام از مراحل اجرای کفپوش اپوکسی، لازم است تا در ظرف یا سطلی تمیز، رزین و هاردنر را با استفاده از یک همزن متصل به یک دریل پر سرعت برقی کاملاً مخلوط کنید. تا زمانی که مخلوط همگن شود، حداقل ۲ دقیقه زمان لازم دارید. این ترکیب را هرگز در یک ظرف نگه ندارد و آن را در یک سینی غلتکی تمیز که آماده برای فرایند نورد است، انتقال دهید. توجه داشته باشید که اگر مجموعه این اقدامات که تحت عنوان مخلوط کردن رزین و هاردنر به آن اشاره کردیم، بیش از ۳۰ دقیقه طول بکشد، این ترکیب قابل استفاده نخواهد بود.

 ۴-غلتک زنی

یکی از اقدامات مهمی که اجرای آن تاکید می‌شود، استفاده از غلتک است. بهترین روش انجام مرحله‌ی غلتک زنی این است که به صورت جلویی به عقب (عمودی) و سپس چپ به راست (افقی) و بدون آغشته کردن مجدد  غلتک به ترکیب رزین هاردنر، این کار را انجام دهید. این فرایند موجب خروج هوا و ایجاد روکشی یکنواخت می‌شود که از تشکیل حباب در سطح اپوکسی جلوگیری می‌کند.

اجرای اپوکسی غلکطی

۵- اجرای لایه تاپ کوت اپوکسی

برای ادامه روند اجرای کفپوش اپوکسی لازم است تا سطح کار به خوبی خشک شود. ممکن است لایه های پیشین به ظاهر خشک شده باشند، اما در واقع این گونه نیست و چند روز طول می‌کشد تا به درستی پخت و سخت شود. در مقابل باید توجه داشته باشید که این فاصله نباید از ۴۸ ساعت تجاوز کند.کیفیت تهویه هوا در خشک شدن اپوکسی بسیار موثر است. در شرایطی که محیط کار بیش از حد معمول سرد، مرطوب و بدون تهویه مناسب باشد، ممکن است فرایند خشک شدن لایه‌های پیشین طولانی‌تر شود. پس از آن که از خشک شدن لایه‌های پیشین اطمینان حاصل کردید، می‌توانید لایه دوم کفپوش اپوکسی را اجرا کنید.

۶– تمیز کردن ابزار پس از اجرای اپوکسی

فراموش نکنید که ابزارهای‌تان را با تینر تمیز کنید. برس‌های غلتکی قابل تمیز شدن نیستند و پس از اتمام پروژه باید دور ریخته شوند.

نمونه کفپوش های اپوکسی اجرا شده

کفپوش رزینی انبار و کارخانه

جمع‌بندی

با توجه به افزایش روزافزون کاربرد کفپوش اپوکسی، در این مقاله به ترتیب مراحل اجرای کفپوش اپوکسی پرداخیم. به یاد داشته باشید مراحل اجرای کفپوش اپوکسی می‌تواند باتوجه به دستوالعمل‌های کارخانه تولیدکننده اپوکسی با تغییراتی مواجه شود. به طور کلی آماده سازی سطح پیش از اجرای اپوکسی، اجرای پرایمر، مخلوط کردن رزین و هاردنر، غلتک زنی، اجرای لایه اپوکسی و تمیز کردن ابزار پس از اجرای اپوکسی،۶ گام اصلی اجرای کفپوش اپوکسی هستند که باید به ترتیب انجام شوند.

مشاوره رایگان - کلیک کنید