پوشش ضد خوردگی frp

انواع مواد پوشش ضد خوردگی FRP یا FIBER REINFORCE POLYESTER

این پوشش در واقع مواد مرکب مهندسی هستند که از دو یا چند جزء تشکیل شده اند که این مواد مجزا و در مقیاس ماکوسکوپی قابل تشخیص هستند.که به این سیستم در بیشتر مواقع کامپوزیت نیز می گویند.

این پوشش (کامپوزیت) از دو قسمت اصلی محیط پرکننده یا ماتریکس (Matrix) و عامل تقویت کننده (Reinforcement ) تشکیل شده اند ماتریکس با احاطه کردن عامل مسلح کننده آن را در محل مناسب نگه می داردند و عامل مسلح کننده موجب بهبود خواص مکانیکی جسم کامپوزیتی می گردد. مسلح کننده یا تقویت کننده ها عمدتاً الیاف کوتاه (Staple) و یا بلند و پیوسته (Filament) می باشند.

ماتریس های متداول در صنایع کامپوزیت عمدتاً ماتریس های پلیمری اعم از ترمرست ها همچون رزین های پلی استر، ونیل استر و اپوکسی یا ترموپلاست ها همچون نایلون، پلی استایرن، پلی اتیلن و غیره میباشند. مهمترین انواع الیاف که کامپوزیتی کاربرد دارند، شامل شیشه،الیاف کربن، الیاف بازالت و الیاف آرامید می باشد.

مهمترین خصیصه این پوشش یا کامپوزیت این است که ماده حاصله از خواص ایده آل تری در مقایسه با هریک از عوامل تشکیل دهند خود (بطور مجزا ) برخوردار است.

خواص مورد اشاره شامل موارد زیر می باشد :

• مقاومت مکانیکی بالا در قیاس با وزن کم آنها .

• مقاومت بالا در مواد خوردگی.

• خواص عایق حرارتی و الکتریکی خوب.

• پایداری ابعادی.

• امکان اجراء شکل های پیچیده.

کامپوزیت F.R.P عامل ماتریکس رزین های پلی استر یا وینیل استر و عامل تقویت کننده الیاف شیشه ای (Chopped Strand Meet ) می باشد.

(Chopped straned not) یک پارچه نبافته از الیاف شیشه ریز شده بطول حدود 50 میلیمتر و از نوع E-glass می باشد که در جهت های تصادفی پخش شده اند و توسط بایندر پلی استری به دو شکل پودری و امولسیون تهیه می گردند. این محصول خواص بسیار خوبی در رابطه با نفوذ پذیری رزین و قابلیت شکل پذیری آسان دارد و بطور عمده در فرم آینده ها تولید به روش دستی (handlay-up) مانند انواع ورق ها، پانلها، قایق ها، وان حمام، برج های خنک کننده و تانک های ذخیره مواد شیمیایی و…. استفاده می شود.

این نوع مت دارای سانرینگ Silane بوده و سازگاری با انواع رزین های پلی استر و وینیل استر می باشد و همچنین در برابر رطوبت و مواد شیمیایی خورنده از مقاومت بسیار خوبی برخوردار است .

کاربردهای کامپوزیت (F.R.P) :

• حوضچه های مخازن نگهداری مواد خورنده صنعتی.

• حوضچه های مخازن نگهداری فاضلاب و پساب های صنعتی .

P در واقع مواد مرکب مهندسی است که از دو یا چند جزء تشکیل شده که این مواد مجزا و در مقیاس ماکوسکوپی قابل تشخیص هستند. مواد کامپوزیت از دو قسمت اصلی محیط پرکننده یا ماتریکس (Matrix) و عامل تقویت کننده (Reinforcement ) تشکیل شده¬اند ماتریکس با احاطه کردن عامل مسلح کننده آن را در محل مناسب نگه می¬دارد و عامل مسلح کننده موجب بهبود خواص مکانیکی جسم کامپوزیتی می¬گردد. مسلح کننده یا تقویت کننده¬ها عمدتاً الیاف کوتاه (Staple) و یا بلند و پیوسته (Filament) میباشند.

مشاوره رایگان - کلیک کنید