کفپوش پلیمری

شاید شما هم برایتان میزان عمر کفپوشی که استفاده می کنید، مسئله ای مهم باشد. کفپوش ها هر چقدر در برابر عواملی همچون اصطکاک، خراشیدگی، نورخورشید، گرما، رطوبت و…مقاوم باشند، بیشتر می توانند عمر و کیفیت خود را حفظ کنند.

کفپوش پلیمری اپوکسی

هر چقدر بتوانید موضوعاتی که گفته شد را رعایت کنید و محصول از کیفیت خوبی برخوردار باشد، در هزینه های آینده و تعمیر و نگهداری کفپوش ها صرفه جویی می شود. حال در این مطلب می خواهیم شما را با کفپوشی آشنا کنیم تا بتواند با کیفیت و عمر بسیار بالایی که دارد، نظر شما را به خود جلب کند.

کفپوش پلیمری چیست؟

پلیمر ماده ای است که ساختار مولکولی داشته و عمدتاً و از پیوند تعداد زیادی مولکول به هم پیوسته به وجود می آید. در اصطلاح اولیه، پلیمرها مولکول های بسیار طولانی هستند که معمولاً از هزاران واحد تکراری تشکیل شده اند. بسیاری از مواد مصنوعی و آلی بر پایه پلیمرها هستند، از جمله: پلاستیک ها، لاستیک ها، الاستومرهای ترموپلاستیک، چسب ها، فوم ها، رنگ ها و درزگیرها. بیشترین ماده ای که در مصالح ساختمانی استفاده می شود را می توان محصولات پلیمری دانست.

اجرای کفپوش پلیمری

کاربردهای شناخته شده پلیمرها در ساخت و ساز شامل محصولاتی است که برای کفپوش، پنجره، روکش فلزی، لوله، غشا، مهر و موم، عایق و غیره استفاده می شود. این کفپوش ها هیچ درزی ندارد و از آن ها در مراکزی که نظافت آن ها سخت است، بسیار می توان استفاده کرد و بهره گرفت.

تولید کفپوش پلیمری

مواد اصلی تشکیل دهنده ی کفپوش های پلیمری، پرایمر، مواد پلیمری و آب می باشد. نسبت میزان هر کدام از این مواد بسیار در تولید کفپوش پلیمری متاثر است و نسبت های خاصی را برای این کفپوش ها در نظر می گیرند.

کفپوش اپوکسی (شامل رزین جامد و کفپوش ترازو) ترکیبی از رزین‌های پلیمری و سخت‌کننده‌ها است که یک ماده منسجم را تشکیل می‌دهد که حداقل 2 میلی‌متر ضخامت دارد (در غیر این صورت به عنوان پوشش اپوکسی شناخته می‌شود نه تنها این محصول مقاوم است بلکه در استفاده های با ضربه های زیاد نیز مقاومت خود را حفظ می کند.

همچنین کفپوش اپوکسی پلیمری از کف بتنی ساختمان محافظت می کند و با ریختن مواد شیمیایی روی آن، هیچ اتفاقی نمیفتد و می تواند بازتاب نور کف را افزایش دهد و به راحتی با سیمان یا بتن به هم متصل شود.

کفپوش پلیمری روی کف

کفپوش رزینی یک پلیمر با سیستم دوگانه است که قادر به مقاومت در برابر اسیدهای ضعیف و سایر حلال ها می باشد. اپوکسی در مقایسه با کفپوش های پلیمری سرعت عمل آوری ملایم تری دارد و برای از بین بردن پوکی بتن به بیش از یک لایه نیاز دارد.

کفپوش های پلیمری بر خلاف موزاییک های پلیمری دیگر نیاز به براق سازی و ساب زدن نداشته و تنها با پهن کردن این کفپوش ها و خشک شدن آن ها در سطح کف، می توان از آن ها استفاده کرد. همچنین باید توجه داشته باشید در زمان پهن کردن این کفپوش ها در کف سالن، باید سطح کف از هرگونه کثیفی و گردو غبار پاک شده باشد تا مواد پلیمری بتوانند چسبندگی لازم را با کف داشته باشند. تنها استفاده ی کفپوش های پلیمری در سطح کف اتاق ها نبوده و از آن ها در رنگ ها و مدل های مختلف می توان در سقف‌ها استفاده کرد.

انواع کفپوش پلیمری

کفپوش های پلیمری همانطور که گفته شد دارای انواع پلی یورتان و اپوکسی و… هستند. این موارد را با هم بیشتر توضیح می دهیم و در ادامه به معرفی انواع و جزئیات این کفپوش ها خواهیم پرداخت.

کفپوش پلی یورتان

کفپوش پلی یورتان که یکی از رایج ترین نوع کفپوش های پلیمری است، در مراکز بیمارستانی،داروخانه ها، زمین های ورزشی و سالن ها استفاده می شود. میزان درصد جذب آب در این کفپوش ها بسیار پایین است و هیچ درزی در این کفپوش ها دیده نمی شود که این مسئله از وجود و تولید مثل هر نوع حشره جلوگیری می کند.

کفپوش پلیمری پلی یورتان

این کفپوش ها با جلوگیری از نفوذ اشعه های فرابنفش و و با داشتن طیف رنگی متفاوت از جمله رنگ سفید، و همچنین ارائه دادن راه حلی طولانی مدت نسبت به سیستم های وینیل ورقه ای با چرخه عمر تخمینی حدود 40 سال توانستند تاثیر زیادی در بازار کفپوش های پلیمری بگذارند. هنگامی که صحبت از مهندسی ارزش و ارزیابی هزینه های عمر گزینه های کف سازی می شود، کفپوش پلی یورتان قطعا گزینه ای برای بررسی است.

پلی‌اورتان‌ها دیگر محدود به کف‌ها و سطوح صنعتی نیستند، اما از کاربردهای تجاری که نیاز به پایداری رنگ و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش دارند، می‌توان از مقاومت کفپوش های پلی یورتان استفاده کرد.

نحوه اجرا کفپوش پلیمری

کفپوش های پلیمری به دلیل اینکه داری انواع مختلفی است، ما آموزش اجرا دو مورد از مهم ترین انواع کفپوش های پلیمری را برای شما توضیح می دهیم.

آموزش نصب کفپوش اپوکسی

مراحل نصب کفپوش های اپوکسی پلیمری را مرحله به مرحله بیان می کنیم :

  • آماده‌سازی سطح: سطح کف باید کاملا از هر نوع چربی، کثیفی، گرد و غبار پاک شده و کاملا صیقلی و مناسب گردد و رطوبت سطح بسیار پایین باشد.
  • پرایمر کف را لایه گذاری کنید: پرایمر دارای رزین و سخت کننده است. با استفاده از پرایمر که به عنوان آستر در محصول عمل میکند، چسبندگی اپوکسی بسیار بالا می رود. سپس پرایمر را در کف ریخته و با غلطک بر روی کف پرایمر را اجرا می کنیم. در موقع انتخاب پرایمر باید دقت کنید هر چه کیفیت پرایمر بیشتر باشد، میزان چسبندگی کفپوش افزایش پیدا می کند و این چسبندگی بیشتر، باعث بالارفتن عمر کفپوش می شود.
  • حال زمان لایه میانی است: در این مرحله بر روی لایه ی دیگر، الیاف شیشه و یا موادی دیگر باید اجرا شود . در این مرحله باید دقت شود که هیچ حباب و درزی در این لایه نباشد چراکه مرحله ای بسیار مهمی در ایجاد چسبندگی کفپوش می باشد.
  • اعمال اپوکسی: در این بخش، لایه ی رزین اپوکسی روی لایه های دیگر اعمال می شود. زمان اجرای این مرحله خیلی زیاد نیست و برای اجرای آن از غلطک و یا اسپری ها استفاده می شود.
کفپوش پلیمری اپوکسی

آموزش نصب کفپوش پلی یورتان

مراحل نصب کفپوش های پلی یورتان پلیمری را مرحله به مرحله بیان می کنیم :

یکسان سازی سطح: برای این منظور می توانید از دستگاه گرایندر نیز استفاده کنید و سطح بتونی خود را کاملا یکدست و یکپارچه نمایید.
گردگیری و غبارروبی سطح: در این مرحله که سطح کاملا صیقلی شده، آن را از هر گونه غبار و گرد و هرگونه روغن و مواد شیمیایی پاک می کنیم.همچنین با استفاده از ماستیک اپوکسی می توانید تمامی درزهای به وجود آمده در زمان اجرا را از بین ببرید.
در این مرحله لایه ی پرایمر را نصب می کنیم: در این بخش باید لایه ی پرایمر که ماده ی اصلی آن پلی یورتان است، بر روی سطح ریخته و با استفاده از غلطک بر روی سطح پخش می کنیم.
نصب روکش پلی یورتان: در انتها ما روکش پلی یورتان را که متشکل از دو جزء هاردنر و رزین است به سرعت بر روی لایه ی قبلی اجرا می کنیم. اگر در این مرحله از الیاف پلیمری فایبرگلاس نیز استفاده کنید، باعث بالارفتن مقاومت کفپوش در برابر فشار و ضربه ی بیشتر می شود.
برای ترکیب لایه ها منتظر بمانید: سپس به لایه ها حدود 20 دقیقه زمان می دهیم تا ترکیب شوند و به ترکیب نهایی تبدیل شده تا بتوان از آن ها استفاده کرد.

مشاوره رایگان - کلیک کنید