مواد پولیش انواع کفپوش پلی یورتان

در این مقاله درباره انواع پولیش یا کفسابی صحبت خواهیم کرد

درباره کفسابی و آماده سازی برای کفپوش پلی یورتان موارد ذیل را مطالعه بفرمایید

کفسابی بتن

برای اشنایی با کف سابی بتن ابتدا بهتر است به طور مختصر بتن را معرفی کنیم و سپس به اهمیت ساب زنی کف بتنی بپردازیم.

بتن که کاربرد زیادی در امر زیرسازی و ساخت و ساز دارد از ترکیب ماسه و سیمان به همراه اب تولید می شود و در اطراف ما به وفور قابل مشاهده است، اما به دلیل کارایی و مقاوت بالای ان در کف واحد ها و پارکینگ و سوله ها و… به کار گرفته می شود.

دو کابرد مهم بتن در عمر زیرسازی ، بحث اپوکسی پارکینگ یا سالن و پارکت کف منازل می باشد که پس از بتن ریزی انجام می شود.

کفسابی بتن به قدری حائز اهمیت است که در صورت انجام ندادن ان با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد برای مثال تصور کنید که میخواهید کف حال پذیرایی را پس از بتن ریزی پارکت کنید بدون شک اگر کف صاف و یک دست نباشد خروجی خوبی پس از پایان پارکت نخواهید داشت و پستی و بلندی زیادی ایجاد خواهد شد.

کفسابی بتن به منظور اپوکسی کردن نیز از مواردی است که اهمیت ساب زنی را مشخص می کند، اپوکسی یک نوع کفپوش رنگی است که به خاطر ساختار منحصر به فردی که دارد و مقاومت بالای ان در کف ساختمان ها استفاده می شود و قبل از عملیات اپوکسی از کف سابی و سنگ سابی استفاده می گردد تا نتیجه کار به بهترین حالت ایجاد شود.

با توجه به مواردی که در بالا ذکر کردیم برای استقرار درست کفپوش اپوکسی و پارکت بر روی سطح حتما لازم است که کفسابی انجام شود.

کفسابی ساختمان که از بتن در کف ان استفاده شده است باعث بهبود موارد زیر می شود:

ایجاد یک کف صاف و بدون بر امدگی

ایجاد یک لایه بسیار ریز بر اثر ساب زنی بر روی بتن که برای اپوکسی لازم است

ایجاد سطحی بدون پستی و بلندی در بحث عملیات پارکت برای ماندگاری بیشتر چسب زیر ان و خارج نشدن پارکت از جای خود

مراحل کفسابی بتن

برای کف سابی یا سنگسابی بتن ، از الماس زبر و در صورت پستی و بلندی بیش از حد از لقمه سنگ ۳۶ یا ۴۶ استفاده می شودو بعد از ان الماس ۶۰ یا لقمه سنگ ۶۰ به کار می رود و در پایان از الماس ۱۲۰ برای  یک دستی ایده ال بتن استفاده می گردد.

قیمت کفسابی در این مورد بسیار به صرفه بوده و نسبت به نتیجه و مزایایی که وجود دارد بسیار ناچیز می باشد.

کفساب خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

کفسابی و سنگسابی از جمله مشاغلی است است که نیاز به تخصص و تجربه بالایی دارد و ظرافت و دقت ، همراه با وجدان کاری لازمه این حرفه است.

در اصطلاح به فردی که کار کفسابی را با استفاده از دستگاه مخصوص و ابزارهای کاربردی دیگر اجرایی می کند، کفساب یا سنگساب می گویند.

علت اینکه تجربه، لازمه کار کفسابی است این موضوع می باشد که کفساب باید شناخت کافی بر ساختار سنگ های استفاده شده در کف زمین داشته باشد و به درستی از لقمه سنگ ها استفاده کند.

امروزه افراد زیادی در این حرفه مشغول به کار هستند اما عده ای اندکی از این افراد دارای رزومه موفق و تخصص کافی می باشند زیرا کفسابی علاوه بر هنر دارای یک مهندسی خاص است که نتیجه کار را فراهم می کند.

طریقه استفاده از دستگاه و محل شروع کار کفسابی و به کارگیری درست در زوایای مختلف و همچنین نحوه ساب زدن نیز در این امر دارای اهمیت زیای است تاجایی که کفساب خوب در حین انجام کار نمایان میشود.

نظم و حضور به موقع کفساب یا سنگساب در محل کار از جمله مواردی است که در استخدام کفساب لحاظ میشود.

معمولا در پروژه های بزرگ با متراژ و حساسیت بالا کفساب هایی به کار گرفته می شوند که بتوانند علاوه بر انجام کار به نحو احسن ، نیروی کار را نیز مدیریت کرده و با بالا بردن بهره وری از هدر رفت زمان و منابع جلوگیری کند.

انتخاب لقمه سنگ و تشخیص اصل یا نامرغوب بودن سنگ نیز از وظایف کفساب می باشد و هنگام مراجعه به بازار باید دقت کند که برای پروژه چه نوع لقمه سنگی نیاز است و می تواند نتیجه کار را تضمین کند.

کفساب باید در موضوع برق صنعتی نیز اشنایی داشته و بتواند دستگاه کفسابی را در مناطق مختلف راه اندازی کند و برق مورد نیاز دستگاه تک فاز یا سه فاز را فراهم کند.

بتونه کاری از جمله مواردی است که توسط کفساب در عملیات کفسابی و سنگسابی انجام می پذیرد و نیاز به دقت و تجربه بالایی دارد و با توجه به نظر کارفرما و شرایط سنگ باید انتخاب شود که از چه موادی در بتونه کاری استفاده شود.

کفسابی و سنگسابی لازمه هر محل و منطقه ای است که از سنگ های مختلف در کف آن استفاده شده است و کفساب خوب تضمین کننده نتیجه این عملیات است ،پس دقت کنید که سنگ های با ارزش خود را در اختیار چه کسانی می گذارید.

لازم به ذکر است که تیم کاری زرین ساب با تجربه بالا و دستگاه های پیشرفته و رزومه موفق در خدمت شما عزیزان می باشد و این سابقه موفق ماست که معرف کارماست.

نکته پایانی اینکه اگه میخواهید از هنر کفسابی لذت ببرید و زیبایی محیط را دوچندان کنید حتما این کار را به کاردان بسپارید و توجه کنید که عوامل زیادی در موفقیت کفسابی و سنگسابی دخیل هستند که همه این ها بستگی به تخصص و تجربه کفساب دارد.

دستگاههای مختلف تبدیل به دو محصول عمده می شوند:

  1. تایل با ابعاد 30×30 تا 60×60 سانتیمتر و ضخامت 1 تا 2 سانتیمتر
  2. اسلب با ابعاد بزرگتر از تایل با ضخامتهای 2 سانتیمتر و بالاتر


در بخش فرآوری (رزین و پولیش) برای دستیابی به کیفیت بالا در سطح سنگ نیاز است تا پس از کالیبر و پیش ساب شدن سنگ، سوراخها، حفره ها و ترکهای موجود در آن، درصورت نیاز، توسط رزین های پلی استر یا اپوکسی و یا سیمان (فقط در سنگهای تراورتن)، پر شده و سپس ساب (پولیش) بخورد. پولیش سنگ توسط دستگاه پولیش انجام می شود که بسته به کار بر روی سنگ سخت (گرانیت) یا سنگ نرم (ماربل)، تعداد هد و نوع ساینده آن متفاوت است که معمولاً پولیش گرانیت بین 16 تا 22 هد و پولیش ماربل بین 10 تا 16 هد دارد. معمولاً کالیبر در اسلب کاربردی ندارد و دستگاه پیش ساب به جای آن در خط قرار می گیرد. تعداد هدهای کالیبر و پیش ساب تایل ماربل معمولاً 2+3 تا 3+4 هد است. تعداد هدهای پیش ساب اسلب ماربل به طور معمول بین 2 تا 6 هد است.

پولیش سطح سنگ توسط ابرسیوهاAXیی که اشکال و فرمهای فیزیکی متفاوتی دارند انجام می شود. شکل هر ابرسیو بر اساس محل قرارگیری آن بر روی هد پولیش و شرایط مورد نظر در فرآوری سنگ، طراحی شده است.

هر هد دستگاه پولیش اغلب حامل 6 عدد ابرسیو است که توسط موتور با دور مناسب می چرخد و بر روی سطح سنگ عمل سایش و پولیش را انجام می دهد.
جهت دستیابی به کیفیت ایده آل، عملیات پولیش با ابرسیوهایی زبر تر (Grain پائین) شروع شده و گام به گام بر روی هدهای دیگر به ابرسیوهای نرم تر (Grain بالاتر) می رسد.
ترتیب استفاده از انواع ابرسیو در دستگاه پولیش ماربل به صورت ذیل است:

  1. 1Caliber: Evolution (RV + P)
  2. Abrasive: Magnesit + Synthetic
  3. Polisher: Lux (10 Extra)
  4. Cleaner: Pulitore

مثلاً در یک دستگاه پولیش 14 هد ماربل:

برای دستیابی به بهترین کیفیت پولیش معمولا بر روی 2 هد آخر از ابرسیوهای معروف به اسیدی با نام تجاری 5 Extra یا 10 Extra استفاده می شود.

مواد تشکیل دهنده انواع ابرسیو به صورت ذیل است:

Evolution: Metal + Diamond
Magnesit: Magnesit + Silic Carbon
Synthetic: Resin + Silic Carbon
Fine grain: Resin bonded diamond abrasive (Resin + Diamond)
Brush: Particular plastic + Diamond

فشار کار هد انواع ابرسیو در محدوده های ذیل است:

Diamond Abrasive: 1 – 1.5 bar
Abrasive: 1.5 – 2.5 bar
Lux: 2 – 3 bar
Brush: 0 – 0.5 bar

نکته: اگر دمای آب بالا رود عمر ابرسیو کم می شود. (عمر ابرسیو در تابستان کمتر از زمستان است.)

ü یکی از انواع روشهای فرآوری سنگ، دادن نمای چرمی به آن است که این کار توسط Brush انجام می شود. Brush دارای انواع زیر است:

Brush (Filiflex, Airflex)
• Filiflex: زبر
• Airflex: نرم

مشخصات کار Brush به صورت ذیل است:

  • Pressure: 0 – 0.5 bar
  • Speed: 50-100 cm/min

دو نوع محصول چرمی Silk Effect و Carezza Effect تولیدات عمده آنتیک کاری هستند که نحوه کار آنها بصورت ذیل است:

عملیات آنتیک کاری به طور معمول با ابرسیو 120 شروع می شود، یعنی تا 120 را توسط ابرسیوهای فرانکفورتی معمولی ساب می دهیم (مثلا 60، 80 و 120) و پس از آن از Brush استفاده می کنیم.

باید توجه شود که فشار کمتر در Brush اثر خورندگی بیشتری نسبت به فشار بالا دارد.

یک نمونه واقعی از نحوه چیدمان لقمه ها و فشار هدها در آنتیک کاری:

Head12345678910
ToolDiam.Diam.Diam.Diam.Diam.Diam.Diam.120 T Fusion36 Filiflex Extra36 Filiflex Extra
Pressure1.51.51.51.51.51.51.520-0.50-0.5

رزین ها، ماستیک ها و مواد شیمیایی محافظ سطح سنگ:

مبحث فرآوری سنگهای ساختمانی شامل دو سر فصل کلی رزین کاری و پولیش سنگ است. جهت دستیابی به یک کیفیت مطلوب و ایده آل باید به یک نسبت به این موضوعات اهمیت داد. متأسفانه در ایران، گاهی اهمیت پولیش بیشتر از رزین کاری است و این همان معضلی است که باعث از دست دادن شانس حضور بسیاری از سنگهای بی نظیر ایران در بازارهای جهانی شده است. این اهمیت تا جایی است که در این بازارها، تقریباً هیچ سنگی که دارای حفره و درز باشد (ماربل و حتی گرانیت) بدون استفاده از رزین عرضه نمی شود. سنگهای ساختمانی از نظر فاکتورهای مکانیکی دارای خاصیت تردی و شکنندگی هستند که به دلیل وجود ترک و حفره در آنهاست و لازم است جهت ارتقاء مقاومت سنگ و کیفیت ظاهری آن، حفره ها و درزهای موجود در سطح سنگ به طور مطلوب و مناسب از رزین پر شوند.


پر کردن حفره های سنگ که با هدف اصلی مقاوم سازی آن انجام می شود به دو روش عمده تقسیم می گردد:

  1. مقاوم سازی سنگ بریده شده (تایل و اسلب)
  2. مقاوم سازی بلوک

پر کردن حفره های سنگ با هدف مقاوم سازی و ارتقاء کیفیت ظاهری سنگهای بریده شده (تایل و اسلب)

شکل زیر نمایی شماتیک از حفره های سنگ را نمایش می دهد. خطوط پر رنگ نشانگر مسیر حرکت رزین از سطح به عمق سنگ هستند.

مشاوره رایگان - کلیک کنید