سیستم پوشش ضد خوردگی مسلح مخزن خنثی

متأسفانه در سال‌های اخیر به دلیل نادیده گرفتن بارهای شیمیایی و یا عدم استفاده از پوشش‌های مناسب در مجتمع‌های صنعتی از قبیل پتروشیمی، صنایع نفت و گاز، نیروگاه‌های آبی و حرارتی، صنایع تولید فلزات، صنایع غذایی و.. که در معرض مواد خورنده قرار دارند ضرر و زیان هنگفتی به این‌ گونه واحدها وارد آمده است، که پس از گذشت زمان کوتاهی از بهره‌برداری خسارات وارده به سازه‌های بتنی و فولادی در معرض مواد خورنده مشخص می‌شوند. اتفاقی که کمتر در مرحله طراحی اولیه به آن توجه می‌شود؛ لذا مطابق استانداردهای DIN و ACI در یک واحد صنعتی که تولیدکننده و یا مصرف‌کننده مواد خورنده می‌باشد، کلیه سطوح در معرض مواد خورنده می‌بایست دارای پوشش محافظتی باشند.

با توجه به گستردگی دامنه مواد خورنده شامل انواع اسیدها، قلیاها، نمک‌ها و حلال‌ها به‌تنهایی یا توأمان و نیز وجود انواع پوشش‌های ضد خوردگی شامل سرامیک‌ها، آجرها، پوشش‌های رزینی و ورق‌های ترموپلاست و سایر روش‌های ترکیبی انتخاب سیستم ضد خوردگی مناسب فرآیندی تخصصی بوده و نیاز به تجربه و شناخت ماهیت مواد و پوشش‌ها دارد. انتخاب پوشش‌های مناسب وابسته به پارامترهای مختلفی از جمله نوع و غلظت مواد خورنده، ترکیب مواد خورنده باهم، دمای محیط، تنش‌های مکانیکی و حرارتی و وضعیت بستر می‌باشد.
کاشی و آجر ضد اسید

کاشی‌کاری و آجرکاری ضد خوردگی از بهترین پوشش‌های محافظ سطوح در معرض مواد خورنده می‌باشند که تجربیات موفق در استفاده از آن‌ها این امر را ثابت کرده است.

از مزایای کاشی و آجرهای ضد خوردگی مقاومت بالای شیمیایی، حرارتی و مقاومت در برابر تنش‌های ناشی از بارهای استاتیکی و دینامیکی می‌باشد. سهولت اجرا و امکان تعمیر و رفع نقص قسمت‌های آسیب‌دیده پس از اجرا باعث مقبولیت بیشتر این سیستم گردیده است.

به‌طورکلی تمام سطوح در معرض مواد خورنده مانند کف‌ها، فونداسیون‌ها، کانال‌ها، سامپ‌ها، پیت‌ها، مخزن‌ها، جدار کوره‌ها و دودکش‌های صنعتی را می‌توان با این روش لاینینگ نمود.

سیستم لاینینگ کاشی و آجر ضد خوردگی دارای اجزای ذیل می‌باشد:

الف- کاشی یا آجرهای ضد خوردگی

با دارا بودن مقاومت های شیمیایی، مکانیکی و سایشی بسیار بالا و تخلخل بسیار پایین به منظور پوشش مخازن، کانال‌ها، پیت‌ها و کف‌های نگهدارنده و انتقال‌دهنده مواد شیمیایی خورنده مطابق با استانداردهای روز اروپا طراحی و تولید شده است.

ب- ملات‌های نصب و بندکشی

برای نصب و بندکشی کاشی و آجر ضد اسید در محیط هایی که اسید و آلکیدهای قوی وجود دارد مانند سطوح بتنی و بنایی کانال ها، پیت ها، کف محوطه ها و مخازن نگهدارنده اسیدها و آلکیدهای بسیار قوی توصیه می شود.

سیستم کاشی و آجر ضد اسید پس از اجرا با ملات لایه ای نفوذناپذیر و مقاوم در برابر رنج گسترده ای از مواد خورنده را تشکیل می‌دهد.

در بعضی از سازه‌های نگهدارنده مواد خورنده مانند مخازن و پیت‌ها به دلیل وجود تخلخل در بندکشی آجر و کاشی مواد خورنده ممکن است به سطح زیر کار نفوذ کند و باعث خوردگی سطح زیر کار گردد به منظور رفع این مشکل می‌بایست از یک لایه Membrane یکپارچه و بدون درز در زیر آجر و یا ملات استفاده گردد. بدین منظور می‌توان از رابرها یا پوشش‌های یکپارچه رزینی استفاده کرد.

نوع مواد و روش اجرا باید مطابق با DIN 28060-28061-28062 و DIN 28070-28071 باشد.

مشاوره رایگان - کلیک کنید